10 najčastejších obáv rodiča

Detstvo už máte dávno za sebou, založili ste si vlastnú rodinu, chodíte do práce, staráte sa o seba, partnera a deti, no stále počujete od svojich rodičov upozornenia typu choď opatrne, dávaj si na seba pozor a tak ďalej. Je údelom rodičov, že majú strach o svoje deti, či už sú malé, alebo veľké. S akými obavami najčastejšie zápasia rodičia pred prihlásením dieťaťa do letného tábora?

1. Nenaje sa dobre

Nikto nenavarí lepšie ako mama, to je jasné. Avšak to neznamená, že strava mimo domu nie je chutná. Ak vaše dieťa nemá problém najesť sa v reštaurácii, na návšteve či v školskej jedálni, potom ani v tábore zaiste nezostane hladné. Varia sa tu osvedčené a obľúbené jedlá, ktorými malí hladoši určite nepohrdnú.

Chuť do jedla je tu navyše podporená vysokým výdajom energie, prameniacim z množstva aktivít, ktorých sa deti zúčastňujú. Šport, čerstvý vzduch a žiadne znudené vysedávanie sa postarajú o to, že si deti s radosťou posadajú za stôl a bez váhania sa pustia do jedla. Významnú úlohu tiež zohráva fakt, že jedenie je v tábore skupinovou činnosťou, t.j. jedia všetci v tom istom čase, spoločne. Jedna vec je, keď dieťa sedí doma samo za stolom a bojuje s porciou polievky, pretože by najradšej sedelo niekde inde a robilo niečo zábavnejšie, druhá vec je, keď je obklopené kamarátmi, ktorí sa venujú v tom istom čase tej istej činnosti. Aj jedenie s kamarátmi sa stáva zábavou a nie je nič nezvyčajné, že sa deti pretekajú ešte aj pri tejto činnosti, napríklad v množstve zjedených parených buchiet.

Zvlášť otázkou sú špeciálne požiadavky na stravu, napríklad ak musí dieťa dodržiavať bezlepkovú diétu. Ale žiadne obavy, aj na toto sú už v súčasnosti tábory pripravené. Stačí včas informovať organizátora tábora a menu šité na mieru je na svete.

10 najčastejších obáv rodiča

2. Nebude dodržovať pitný režim

Najmä v lete rodičia obzvlášť starostlivo dbajú o pitný režim dieťaťa. Je to nevyhnutnosť daná teplotnými podmienkami a v tábore aj zvýšenou pohybovou aktivitou. Uvedomujú si to však nielen rodičia, ale aj školený personál tábora, ktorý dohliada na to, aby deti dopĺňali tekutiny pravidelne a v dostatočnom množstve počas celého dňa. Neobmedzený prístup k nápojom je samozrejmosť.

3. Zraní sa

Možno aj hej. Typickým detským zraneniam ťažko zabrániť. Koľkokrát ste počuli z detskej izby plač, lebo dieťa stúpilo na hračku, či si poranilo prst pri vystrihovaní, hoci ste sedeli priamo pri ňom? Zdá sa, že deti vždy majú na čom a ako sa poraniť. Aj v tábore sa stane, že si dieťa oškrie koleno pri futbale, že si udrie hlavu pri tanci s kamarátom, že sa mu pri potulkách prírodou do prsta zadrie trieska. Tomu sa zabrániť nikdy na sto percent nedá. Je však dôležité uvedomiť si, že vždy sa v tábore nachádza zdravotník, ktorý zabezpečí lekársku starostlivosť a prípadné zranenie profesionálne a podľa potreby ošetrí.

4. Ochorie a nikto si to nevšimne

Tak ako v predchádzajúcom bode, i tu treba povedať, že v každom z letných táborov je zabezpečený lekársky dozor. Tiež animátori, ktorí s deťmi trávia čas, sú naučení sledovať deti a prípadné chorobné príznaky. Ochorenia sú však zriedkavé. Do istej miery je to dané aj tým, že každý rodič musí (skôr ako nastúpi dieťa do tábora) preukázať zdravotnú spôsobilosť, resp. odovzdať potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa (podpísané lekárom). Dieťa užívajúce napríklad antibiotiká do tábora nemôže ísť.

Sú však i ochorenia detí, ktoré si síce vyžadujú pravidelné užívanie liekov, no nie sú nijako nákazlivé a ohrozujúce pre ostatné deti. Deti s takýmito ochoreniami môžu ísť do letného tábora, avšak zdravotník o nich musí byť upovedomený. Tiež mu rodičia musia odovzdať lieky, ktoré potom sám zdravotník dieťaťu podáva v predpísaných intervaloch.

5. Nenájde si kamarátov

Všetky aktivity v tábore vedú k tomu, aby deti trávili čas spolu a vytvárali si kamarátske väzby. Animátori sú školení na to, aby dokázali deti zjednocovať a zapojiť každého do hry. Nikto nie je mimo diania, žiadne dieťa nemôže byť samo a robiť si „vlastný“ program. Aj v rámci ubytovania sa myslí na to, že v izbe by mali byť deti maximálne s dvojročným vekovým rozdielom, aby si boli čo najviac príbuzné a boli na jednej úrovni „vyzretosti“, čo vedie k tomu, že sa deti majú spolu o čom baviť, majú podobné zmýšľanie, rovnaké požiadavky na zábavu. Deti sú profesionálne vťahované do zaujímavých hier, ktoré vytvárajú putá medzi nimi a umožňujú im rozvíjať ich sociálne zručnosti.

6. Nebude sa umývať

Dieťa, ktoré ide do tábora, by už malo mať základné hygienické návyky. Nikto mu nebude umývať zuby a ruky. Toto musí dieťa zvládnuť samo. To však neznamená, že nikto sa nestará o to, či dieťa o seba dbá po hygienickej stránke. Je fakt, že deťom treba veci pripomínať a dohliadať na ne. Je tomu tak doma, ale i v letnom tábore. Obzvlášť u tých najmenších z táborového osadenstva si dávajú animátori záležať na tom, aby si nemysleli, že prázdniny sa týkajú okrem učenia aj hygieny.

7. Budú na neho kričať či nebodaj...

Občas deti neposlúchajú. Je to skutočnosť, s ktorou sa nedá nič robiť. Patrí to k prirodzeným prejavom dieťaťa. Miera neposlušnosti je rozdielna u detí v závislosti od ich pováh a od toho, ako sú doma vychovávané. V tábore sa tiež niekedy stretávame s neposlušnosťou či vzdorom. Problémy však nikdy nie sú riešené bitkou, trestami či krikom. Na prvom mieste je komunikácia, ktorá vedie k riešeniu problémovej situácie. V krajnom prípade môže ísť o zvýšený hlas, keď animátor vyhodnotí, že je to ozaj nevyhnutné.

8. Nedovolám sa mu

Vo všeobecnosti sa neodporúča, aby ste deťom dávali do tábora mobil. Najmä tým menším. Avšak odporúčanie nie je zákaz. Ak si chce byť rodič istý tým, ako sa má dieťa, prípadne vie, že dieťa ho potrebuje pravidelne počuť, potom mobil nie je žiadny problém. Vždy je vymedzený cez deň interval (spravidla od 13 do 15 hod.), kedy je možné sa s dieťaťom telefonicky spojiť. Ak nie cez vlastný mobil, je možné v danom čase kontaktovať priamo animátora, alebo vo vážnych prípadoch zavolať na linku ubytovacieho zariadenia, v ktorom sa dieťa nachádza. Samozrejme, zariadenia v obklopení prírody nemusia mať vždy ideálny signál, ako je tomu napríklad v stredisku Horský hotel Lomy. Ale i tu sa nájdu miesta, odkiaľ telefonovať možno a s týmto sú, prirodzene, deti i rodičia vopred oboznámení.

9. Neuvážene minie, zase raz stratí

Vreckové nie je ničím výnimočným. Dáva sa i deťom do tábora. Najmä u mladších účastníkov tábora však mávajú rodičia strach, že peniaze hlúpo minú, prípadne stratia a nebudú si môcť nič kúpiť. Pravda je taká, že deti obyčajne míňajú na sladkosti, prípadne na upomienkové predmety či darčeky pre svojich blízkych. Ak máte obavy, ako dieťa s peniazmi naloží, zverte ich do rúk animátorovi. Ten jednak dohliadne na to, čo si dieťa kúpi, a jednak si môže byť rodič istý, že dieťa peniaze nestratí. V každom prípade však nedávajte dieťaťu veľký obnos. V táboroch CK Bombovo je zabezpečené všetko, čo dieťa potrebuje a niet teda dôvod, prečo by muselo nosiť pri sebe plnú peňaženku.

10. Nakoniec nepôjde

Ak máte záujem o konkrétny termín vo vybranom type tábora, potom je dobré objednať ho čím skôr, kým je ešte miesto. Mnohí však v čase objednávania nevedia, či zvolený termín bude naozaj vyhovujúci, prípadne sa boja, že dieťa akurát vtedy ochorie, alebo sa vyskytne niečo iné, čo neumožní dieťaťu odísť do tábora. Ak bojujete s touto obavou, je ideálne túto obavu zahnať poistením voči stornu zájazdu.

Niekto sa bojí viac, iný menej. Niektoré obavy rodičia neprekonajú nikdy, iné v určitej životnej etape dieťaťa zmiznú. Väčšina z rodičovských obáv pred táborom patrí k tým, ktoré sa stratia po prvom pobyte dieťaťa vo vybranom stredisku. Ak je dieťa pripravené na účasť v letnom tábore (v noci sa nebudí, má základné hygienické návyky...), potom treba prekonať obavy a dať dieťaťu šancu prežiť nezabudnuteľné chvíle v spoločnosti vrstovníkov.

Uvažujete nad letným táborom a bojíte sa o dieťa? Čo vám robí najväčšie vrásky? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o vaše obavy na facebooku.

 
 
 
Späť k článkom

E-mail:
Web:

Kontakty

Bombovo, cestovná kancelária, s.r.o. Novozámocka 230, 949 01 Nitra

Tel.: +421 37 6522 523
Orange: +421 915 774 213
T-mobile: +421 903 722 734

Menu

Prevádzková doba a telefonická komunikácia: Pondelok - Piatok: 09:00 - 12:00 a 13:00 - 15:00

Newsletter

Facebook

© 2010 - 2018 Bombovo / All Rights Reserved / Developed by MrCode.NET / Powered by Epos
 

Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. x